Coraz rzadziej drukowane, faktury przenoszą się do sieci!

Coraz rzadziej drukowane, faktury przenoszą się do sieci!

8 sierpnia 2018 0 przez Marysia

Koniec z dużym zużyciem papieru

Jeszcze kilka lat temu wyliczono, że polscy urzędnicy w miejscu pracy zużywają ponad 43 tony papieru. W rocznym rozrachunku daje to blisko 11 tysięcy ton. Taka ilość byłaby w stanie wypełnić 450 tirów. Towarzyszący nam od dawien dawna papier może stać się towarem deficytowym. Stąd też powzięto kroki, aby zacząć minimalizować jego zużycie. Obserwowany spadek pozwala twierdzić, że swoje wydruki Polacy przenoszą już do sieci.

Ekologiczne faktury

Dużych problemów nastręczały dotychczas ilości generowanych faktur. Z tego powodu też wiele firm zaczęło kusić swoich klientów możliwością przesłania rozliczenia na pocztę mailową, tak aby nie zaistniała potrzeba jej wydrukowania. Klient bardzo często zyskiwał wyrażeniem zgody  Skutecznym sposobem na zużywanie papieru ma być „Chmura faktur”, czyli platforma, która służy do darmowego wystawiania dokumentów przez księgową. W tym systemie życie całej faktury przechodzi do sieci internetowej.

Sposób na rozwiązanie problemu

Przeniesienie do wirtualnej rzeczywistości procesów rozliczeń, to także efekt norm prawnych ustanowionych przez polski rząd, jak i Unię Europejską. Niedawno też pojawiły się takie narzędzia jak Jednolity Plik Kontrolny, który pozwala na ewidencję elektroniczną faktur. Tusz do drukarki Canon przestanie być wkrótce wykorzystywany do drukowania dokumentów, potwierdzeń czy też wspominanych faktur.

Przejście do wirtualnej rzeczywistości?

Na tę chwilę trudno sobie wyobrazić wszystkie instytucje, które rezygnowałyby z papierowych wydruków. To choć krok w przód, to zawsze pozostają obawy o względy bezpieczeństwa, wrażliwych danych. Stąd też utopijny i dość nierealny świat raczej  nieprędko zaprosi jego członków do korzystania z wszystkich dobroci wirtualnej sieci. Cieszy jednak postawa wielu osób, które system wystawiania faktur będą prowadziły drogą internetową.